
Lars "Bobban" Wahlgren nominerad till Årets lärare
För andra året på raken är en lärare på Ådalsskolan nominerad till hedersbetygelsen ”Årets lärare”, som delas ut vid den årliga Lärargalan. Lars ”Bobban” Wahlgren har jobbat på skolan länge och är väl värd nomineringen.
Det faktum att det är elever som skickar in förslag på lärare de vill lyfta är extra roligt. Den eller de ungdomar, vi vet inte vilka, som tagit sig tid att nominera uttrycker sig så här om Lars, som är lärare och programansvarig för bygg- och anläggningsprogrammet:
”…finns inte mycket ord men det är han som har pushat oss i 3 års tid och det är han som aldrig ger upp och håller kontakt under veckorna och sommarloven. Det vi kan göra är att visa hur mycket han har betytt för oss i åk3. Han har hjälpt oss genom svåra tider och jobbiga lektioner och han tar tiden att förklara för oss när vi inte förstår för han vill vårat bästa.”
Lars har själv en bakgrund som snickare innan han valde att utbilda sig till lärare. Hans gedigna hockeybakgrund har gjort att han undervisat slöjd, idrott och han var också en grundbult under många år när Ådalsskolan hade en hockeyprofil.
För fem år sedan fick Lars chansen att vara med och starta bygg- och anläggningsprogrammet. Kontakten och samarbetet med näringslivet är tajt, likaså den dialog och närhet han har till sina elever.
Det engagemanget har nu lett fram till den fina nomineringen - stort grattis!
Lärargalan hålls i år den 14 oktober på Konserthuset i Stockholm.
Uppdaterad: Sidansvarig: Ann-Cathrin Granbäck
Frågor kring nyheten?
Kom in kundtjänst
Tel: 0612-800 00
Besöksadress
Torggatan 2, Kramfors
Postadress
Kramfors kommun
872 80 Kramfors