Elevhälsa

Kontakta elevhälsan

Här finner du kontaktuppgifter till oss som arbetar på elevhälsan.

Verksamhetschef

Fredrik Östlund
fredrik.ostlund@kramfors.se

Medicinskt ledningsansvar

Annika Stattin, 0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se

Skolläkare

Kontaktas via skolsköterskan på respektive skola.

Skolpsykolog

Evelina Sandelin, 0612-800 44
evelina.sandelin@kramfors.se

Marie Lundgren, 0612-800 55
marie.Lundgren2@kramfors.se

Skolsköterskor

Högakustenskolan (fskl-åk 9), Nordingråskolan (fskl-åk 6) och
Ullångerskolan (fskl-åk 6)

Petra Norberg
Högakustenskolan
Storsjövägen 8
872 97 Skog
0612-804 85
petra.norberg@kramfors.se
   
Gudmundråskolan (åk 7-9), Grundsärskolan (åk 7-9) och Docksta friskola
Anita Viberg
Gudmundråskolan
Kramfors kommun
872 80 Kramfors
0612-804 38
anita.viberg@kramfors.se
 
Grämestaskolan (fskl-åk 3), Skarpåkerskolan (fskl-åk 3) och Nylandsskolan (fskl-åk 6)
Marie Fällmer
Skarpåkerskolan
Gumåsvägen 40
872 31 Kramfors
0612-804 97
marie.fallmer@kramfors.se

Kramforsskolan (åk 4-6 ), Grundsärskolan (åk 1-6) och Bollstaskolan (fskl-åk 6)
Malin Sonesson
Kramforsskolan
Bruksgatan 3
872 30 Kramfors
0612-804 05
malin.sonesson@kramfors.se

Ådalsskolan, Räddningsgymnasiet och Nordviksskolan
Lisa Karlsson
Box 185
872 24 Kramfors 
0612-69 21 36
lisa.karlsson@kramfors.se
  
Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska. Ådalsskolan och gymnasiesärskolan.
Annika Stattin
Ådalsskolan
Box 185
872 24 Kramfors
0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se

Kuratorer

Ullångerskolan, Nordingråskolan och HögaKustenskolan
Sofia Öisjöen Hedin, 0612-81 06 27
sofia.oisjoen.hedin@kramfors.se   

Skarpåkersskolan, Kramforsskolan, Grämestaskolan och grundsärskolan åk 1-6
Kerstin Edlund, 0612-804 86
kerstin.edlund@kramfors.se

Nylandsskolan, Docksta friskola och Bollstaskolan
Christine Nordquist, 0612-804 09
christine.nordquist@kramfors.se

Gudmundråskolan och grundsärskolan åk 7-9
Vakant, hänvisning till Fredrik Östlund, verksamhetschef elevhälsan
Fredrik Östlund 0612-803 19
fredrik.ostlund@kramfors.se

Ådalsskolan, Nordviksskolan, räddningsgymnasiet Sandö och gymnasiesärskolan
Jenny Klingberg, 0612- 69 21 51
jenny.klingberg@kramfors.se   

Uppdaterad: 2020-08-24 Sidansvarig: Carl Sundström

Kontakt

Kom in kundtjänst
Tel: 0612-800 00

Besöksadress
Torggatan 2

Postadress
Kramfors kommun
872 80 Kramfors

kommun@kramfors.se

Cookies

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på hemsidan. Genom att fortsätta godkänner du vår
användning av cookies.