• |
  • Lättläst
  • | Anpassa
  • | Karta
  • | Other languages
Elevhälsa

Kontakta elevhälsan

Här finner du kontaktuppgifter till oss som arbetar på elevhälsan.

Verksamhetschef

Fredrik Östlund
fredrik.ostlund@kramfors.se

Medicinskt ledningsansvar

Annika Stattin, 0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se

Skolläkare

Kontaktas via skolsköterskan på respektive skola.

Skolpsykolog

Evelina Sandelin, 0612-800 44
evelina.sandelin@kramfors.se

Marie Lundgren, 0612-800 55
marie.Lundgren2@kramfors.se

Skolsköterskor

Högakustenskolan (åk fskl-3), Nordingråskolan och Ullångerskolan
Petra Norberg
Högakustenskolan
Storsjövägen 8
872 97 Skog
0612-81 06 18
kristina.oberg@kramfors.se

Högakustenskolan (åk 4-9) och Docksta friskola
Kristina Öberg
Högakustenskolan
Storsjövägen 8
872 97 Skog
0612-81 06 18
kristina.oberg@kramfors.se
 
Bollstaskolan (åk fskl-6)
Lena Lundin
Bollstaskolan                                                                    
Industrivägen 1
873 40 Bollstabruk 
0612-804 85
lena.lundin2@kramfors.se
  
Gudmundråskolan (åk 7-9) och Kramforsskolan (åk 4-6) samt grundsärskola
Anita Viberg
Gudmundråskolan
Kramfors kommun
872 80 Kramfors
0612-804 38
anita.viberg@kramfors.se
 
Grämestaskolan (åk fskl-6)och Skarpåkerskolan (åk fskl-3)
Marie Fällmer
Skarpåkerskolan
Gumåsvägen 40
872 31 Kramfors
0612-804 97
marie.fallmer@kramfors.se

Ådalsskolan inkl. gymnasiesärskola
Karin Walther
Box 185
872 24 Kramfors
0612-69 21 91
karin.walther@kramfors.se
 
Ådalsskolan, Räddningsgymnasiet och Nordviksskolan
Lisa Karlsson
Box 185
872 24 Kramfors 
0612-69 21 36
lisa.karlsson@kramfors.se
  
Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska. Ytterlännässkolan (åk 7-9) och Nylandsskolan (åk fskl-6)
Annika Stattin
Ådalsskolan
Box 185
872 24 Kramfors
0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se

Kuratorer

Grämestaskolan och Högakustenskolan
Catrin Bylund, 0612-81 06 17
catrin.bylund@kramfors.se

Ullångerskolan, Nordingråskolan och Docksta friskola
Sofia Öisjöen Hedin, 0612-81 06 27
sofia.oisjoen.hedin@kramfors.se   

Skarpåkersskolan, Kramforsskolan och grundsärskolan låg- och mellanstadiet
Kerstin Edlund, 0612-804 86
kerstin.edlund@kramfors.se

Nylandsskolan, Bollstaskolan och Ytterlännässkolan
Christine Nordquist, 0612-804 09
christine.nordquist@kramfors.se

Gudmundråskolan, grundsärskolan högstadiet och räddningsgymnasiet Sandö
Marie Westerberg, 0612-804 39
marie.westerberg@kramfors.se

Ådalsskolan, Nordviksskolan och gymnasiesärskolan
Jenny Klingberg, 0612- 69 21 51
jenny.klingberg@kramfors.se   

Uppdaterad: 2019-10-18 Sidansvarig: Linda Dahlkvist

Kontakt

Kom in kundtjänst
Tel: 0612-800 00

Besöksadress
Torggatan 2

Postadress
Kramfors kommun
872 80 Kramfors

kommun@kramfors.se

Cookies

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på hemsidan. Genom att fortsätta godkänner du vår
användning av cookies.